Powitanie

O mnie

Mam na imię Małgorzata. Mieszkałam już w Warszawie i w Krakowie, a nawet krótko w Nowym Jorku. Z czasem coraz bardziej ciągnie mnie do życia blisko natury, do pracy z przyrodą. Od kilku lat moje miejsce na ziemi, to Kompostella, półhektarowe gospodarstwo w województwie świętokrzyskim. Coraz więcej czasu poświęcam tu na uprawę roślin, tworzenie ogrodu leśnego, opracowywanie leczniczych kompozycji ziołowych i octów leczniczych.

Więcej o moich działaniach ogrodowych, zielarskich i edukacyjnych na stronie:

http://www.kompostella.pl

Staram się szerzyć wiedzę o tym, że gleba jest niezbędnym źródłem naszego życia, o które powinniśmy dbać. Projektowanie i rozwój gospodarstwa dostosowuję powoli do zasad permakultury, dbam o bioróżnorodność, aby dobrze czuli się tu ludzie i zwierzęta – nadziemne i podziemne.

Magia miejsca

Czasami najważniejsze decyzje w życiu tak po prostu przypływają. Tak było z decyzją zasiedlenia gospodarstwa we wsi rodzinnej mojej mamy pod Kielcami. A raczej domu za wsią.

Na zdjęciach dom nie robił dużego wrażenia, dom jak dom. Ale przechodząc przez bramę miało się uczucie wejścia do zaczarowanego ogrodu: park z drzewek ozdobnych, dom, taras, skalniak, rabatki, potem garaż, miejsce na duże ognisko wśród brzóz, sad otoczony żywopłotem i najprawdziwszy las sosnowy kończący się bagienkiem nawiedzanym przez bobry i sarny.

Mijają lata, a wciąż zachwyca mnie bogactwo przyrody i różnorodność tego miejsca.

Permakultura

Na definicję permakultury trafiłam w sumie przypadkiem przeszukując internet pod kątem upraw nie wymagających częstego podlewania, plewienia i podrasowywania chemią (marzenie miastowego o rajskim ogrodzie). Permakultura to było to czego szukałam, i o wiele więcej: piękny pomysł na życie, który można dzielić z rodziną i przyjaciółmi, z miejscowymi zwierzętami, a nawet robalami podgryzającymi miejscową glebę.

Bill Mollison, twórca koncepcji pisze:

„Permakultura jest świadomym planowaniem i utrzymywaniem wydajnych ekosystemów rolniczych, które charakteryzują się różnorodnością, stabilnością, oraz zdolnością do naturalnej regeneracji. Stanowi ona harmonijną integrację krajobrazu z działalnością człowieka w celu zapewnienia pożywienia, energii, schronienia, oraz innych jego potrzeb materialnych i kulturalnych w samowystarczalny sposób (nie wymagający zewnętrznej infrastruktury)”

Trzy filary permakultury to:
– troska o ziemię (care for the earth)
– troska o ludzi (care for people)
– sprawiedliwa wymiana (fair sharing)

Uznałam, że Kompostella jest świetnym miejscem do testowania tej koncepcji w praktyce: za małe na profesjonalny kombinat rolniczy, za duże żeby ograniczać się do kwiatów i trawniczka. No i ta różnorodność. Żal nie spróbować …